Підписатися на RSS

Малахійчук Вікторія Віталіївна

лікар-офтальмолог

Смартфони, планшети та інші гаджети та їх вплив на очі наших дітей

Батьківські телефони та планшети уже давно перекочували в дитячі ручки. Ми часто самі підсовує їм гаджети, щоб діти чимось захопилися і сиділи спокійно в в машині, в поліклініці або ж просто, поки ми зайняті своїми справами.

Лікарі ж впевнені, що ігри на телефоні і планшеті набагато сильніше псують зір, ніж телевізор або стаціонарний комп'ютер. Адже один з головних чинників розвитку короткозорості - це тривала робота очей на близькій відстані. Все-таки екран телевізора зазвичай розташовується в 2-4 метрах від очей дитини, гіри цьому він досить великий. У смартфонах і планшетах картинка дрібна і знаходиться близько до очей.

Що стосується ІХО-моніторів на комп'ютерах, то зображення на них має властивість мерехтіти, а це дуже стомлює очі. Відповідно, тривале перебування перед таким екраном автоматично дає квиток в групу ризику по короткозорості. Так що з усіх зол найменш небезпечним для зору дитини залишається телевізор.

Правила обережності для юного телеглядача

Кімната, в якій малюк дивиться телевізор, повинна бути гарно освітлена. Рано-вранці або під вечір обов'язково включайте додаткове світло (бра, нічник, настільну лампу), якщо включаєте дитині мультфільми. Крім того, важливе співвідношення розміру екрану і розміру кімнати. У малесенькій кімнаті величезний екран неприпустимий. Також майте на увазі, що на екран не повинно падати сонячне світло, щоб не було відблисків.

Це стосується також монітора комп'ютера. Монітор не повинен задньою частиною знаходитися напроти вікна, оскільки тоді денне світло буде бити в очі дитині, і заважати дивитися на екран. Екран має бути розташованим до глядача не ближче, ніж за пів метра, а що більше, то краще. Зверніть також увагу на напрямок погляду. Оптимальний варіант - це погляд, спрямований трохи нижче прямої лінії. Неправильне положення екрану - це прямий погляд або закинута вгору голова.

Психологічна залежність від комп 'ютера

Короткозорість у більшості дітей виникає в шкільні роки. Близько 20% всіх школярів страждають на короткозорість. Чи можна цьому запобігти? Іноді навіть діти до 3-х років приходять на прийом до офтальмолога з планшетом в руках. Коли батьки відбирають гаджет, діти починають плакати, бо у них вже сформована психологічна залежність від комп'ютера. Насправді, крім мами малюкові нічого не потрібно. Реклама, кліпи, мультфільми - дитині не важливо, що показують на екрані. Голосно, яскраво, миготіння - це все лише відволікаючі фактори, що потрібні для перемикання уваги. Дитина починає усвідомлювати події, що відбуваються в мультфільмі приблизно після 2-х років. Тому малюкові у віці до 3-х років цілком достатньо два рази на день подивитися мультик по 15 хв. Коли дитина по півтори-дві години сидить біля екрану, вона уже не сприймає те, що дивиться.

Неврологи абсолютно переконані, що ті діти, котрі забагато часу проводять перед телевізором чи з гаджетом у руках, стають від них залежними, а тому і збудливими, погано керованими. У них порушується сон і знижується апетит.

З розвитком сучасних технологій важко і непотрібно обмежувати дітей у користуванні смартфонами, планшетами та іншими гаджетами. Головне - дбати, щоб це використання було корисним, цікавим, а головне - безпечним!

Чим небезпечні гаджети для очей

Останні дані медичної статистики стверджують, що сучасні діти проводять перед різними екранами до десяти годин в день! При цьому, максимальна кількість часу, який допускається проводити перед екраном підлітку, становить максимум три години в день, для дітей молодшого шкільного віку - не більше години.

Існує дві основні проблеми, які підстерігають тих, хто часто використовує гаджети, смартфони, планшети, електронні книги та інше.

• Насамперед, ймовірність розвитку істинної або помилкової короткозорості, так званої, міопії. Відмінність між цими двома патологіями полягає в наступному, при істинній короткозорості відбувається подовження очного яблука, тобто воно витягується і спотворює зображення. При міопії виникає м'язовий спазм, тому картинка втрачає різкість.

• Друга проблема - це розвиток синдрому сухого ока, який виникає з-за того, що дитина занадто захоплюється тим, що відбувається на екрані і забуває моргати, щоб очі зволожувалися природним чином.

Як уникнути проблем із зором при використанні гаджетів

Щоб максимально знизити ризик виникнення проблем із зором під час використання різних гаджетів, необхідно скористатися наступними рекомендаціями:

Пікселі і розмір - мають значення

При покупці чергового електронного гаджета для дитини, необхідно особливу увагу звертати на характеристики екрану. Особливо шкідливими вважаються занадто маленькі екрани з маленьким дозволом. Дозвіл екрана - це кількість точок на один дюйм, тому чим менше таких точок, тим гірше буде зображення, картинка буде розпливчастою, а, отже, доведеться напружувати зір більше.

Якщо дозвіл гарний, але занадто маленький екран, напружувати зір доведеться теж, але менше, ніж при поганому дозволі. Приклад, мінімальний дозвіл для чотиридюймового екрану - 960640, але краще віддавати перевагу гаджету з дозволом іїдії ІII) або НІ).

Істотний негативний вплив на зір завдає і те, що монітор, який тримають у руках не статичний. Приміром, якщо дитина дивиться телевізор або працює на стаціонарному комп'ютері, зір напружується набагато менше, ніж під час перегляду мультфільмів на планшеті, який треба тримати в руках. Щосекундна навіть мінімальна зміна положення екрану провокує розвиток міопії. Тому доцільно придбати спеціальні пристрої, які фіксують монітор, тобто по своїй функції нагадують пюпітр.

Світло

Дитина забуває моргати під час перегляду мультфільму або фільму на гаджеті в основному через занадто яскраве підсвічування екрану. Це особливо актуально для рідкокристалічних екранів. Найбільш безпечними для зору вважаються сучасні рідери (електронні книги), в яких застосовують технологію під назвою «електронне чорнило», головна особливість якої полягає в тому, що сторінка виглядає не надто яскраво, а як справжня, паперова. Але регулювати освітлення екрану можна і в інших гаджетах. У приміщенні, в похмурий день, наприклад, для планшета або смартфона, досить третьої частини повного підсвічування. Актуальним залишається при використанні гаджетів рада - не читати в темряві, тобто не робити світло екрану настільки яскравим, що можна читати в темній кімнаті. Досить включити настільну лампу і зробити підсвічування гаджета приглушеним.

Рекомендації офтальмолога

Якщо немає можливості купити дитині дійсно якісний гаджет, з великим, якісним екраном і високим доводом, не варто купувати дешевий аналог і піддавати зір дитини ризику. Краще придбати додому хороший телевізор, не дуже великий, якщо площа кімнати цього не дозволяє, але з якісним екраном.

Більше часу приділяти дитині, грати разом, гуляти на свіжому повітрі, займатися спортом, спілкуватися, щоб час, проведений за екраном, було мінімальним. Це не тільки врятує гостроту зору, але зміцнить здоров'я дитини в цілому.

/Files/images/телефончики.png

Альтернатива сучасним гаджетам - електронні книги та їх вплив на зір людини
Кiлькiсть переглядiв: 408

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.