Підписатися на RSS

/Files/images/vopros-otvet[1].jpg

Актуальні питання

У якому віці краще віддавати дитину в дитячий садок?

Що стосується віку дитини, то батьки можуть зіткнутися з абсолютно протилежними думками із цього приводу. Одні психологи переконані: найлегше адаптація до дитячого садка проходить з 1,5 до 2 років і після 3 років; інші говорять, що краще віддавати дитину в дошкільний заклад в період становлення "Я" і бажання бути самостійним і дорослим - з 2 до 3-х років.
Є багато прикладів, що підтверджують ці рекомендації, але ще більше випадків, які їх спростовують.
Насправді немає однозначно визначеного віку готовності дитини до дитячого садка. Коли варто віддавати дитину в дошкільний заклад - це питання в кожному випадку потрібно вирішувати індивідуально. Вцілому найбільш сприятливим для вступу в дитячий садок вважається період, коли дитина вже може говорити, користуватися горщиком і самостійно підносити ложку до рота. До того ж, більшість дитячих садків не приймають дітей до 2 років.


За яких обставин краще відкласти вступ у дитячий садок?

Традиційно вважається, що є життєві обставини, при яких краще почекати зі вступом в дитячий садок (переїзд, розлучення, народження другої дитини і так далі). Іноді це дійсно так. У деяких же випадках такі зміни в житті сім'ї можуть стати плюсом і, навпаки, полегшити адаптацію. Якщо, звичайно, батьки встигли до них правильно підготувати дитину. Наприклад, плануючи переїзд, уся сім'я готується до того, що у кожного з'явиться там нова значна справа. У дитини цією справою буде вступ у дошкільний заклад.


Як правильно підготувати дитину раннього віку
до вступу в дитячий садок?
1. Передусім слід організувати життя дитини в сім'ї відповідно до режиму дня, якого дотримуються в дошкільному навчальному закладі.
2. Готуючись до дитячого садка, докладно розкажіть малюку, що вдень він буде ходити до дитячого садка, а ввечері ви разом з ним будете займатися вдома цікавими справами.
3. Варто зацікавити сина чи доньку дитячим садком, викликати бажання йти туди. Для цього під час прогулянок покажіть будівлю дошкільного навчального закладу, ігрові майданчики; разом поспостерігайте за грою дітей, розкажіть про їхнє життя в садочку. Не можна дитину залякувати садком, погрожувати: «Не слухатимеш – віддам у садочок». Це викличе страх перед дошкільним закладом і, безумовно, погіршить стан дитини в період звикання до незнайомого оточення. Навпаки, слід викликати бажання в неї ходити до садка: «Якщо слухатимеш, не плакатимеш, то підеш у дитячий садок». Про вступ до садка треба говорити в сім'ї як про радісну, очікувану подію.
4. Ідучи будь-куди, завжди розповідайте малюкові, що буде, коли ви повернетесь, щоб у нього була впевненість в тому, що він потрібен вам!
5. Навчайте дитину вдома всіх необхідних навичок самообслуговування та взаємодії. Дитина значно легше пристосується до умов суспільного виховання, якщо в сім'ї вона оволодіє елементарними навичками самостійності. Іноді, прагнучи зекономити час, батьки поспішають самі вдягнути, нагодувати дитину, чим стримують формування в неї необхідних умінь. Так діти, звикнувши до надмірної опіки, у яслах почуваються безпорадними і самотніми.
6. Обираючи дитячий садок, звертайте увагу на вихователів. Чи хочете ви щодень приводити сюди свою дитину? Якщо так, робіть це впевнено. Щоб полегшити звикання, познайомте сина чи доньку з майбутнім вихователем, поговоріть з ним так, щоб дитина чула про те, що ваш малюк уже підріс і ходитиме до ясел, де про дітей піклується добра вихователька, яка гуляє і грається з ними. Слід викликати в дитини позитивні спогади про відвідування дошкільного закладу, бажання швидше підрости і піти в садочок.
7. Збираючись вести малюка до дитячого садка, домовтеся з вихователем, що певний час відвідуватимете його разом з дитиною, проте дослухайтеся до рекомендацій вихователя щодо цього.

Як допомогти дитині пережити період адаптації?
1. В перші дні перебування в дитячому садку залишайте дитину на 2-3 години, поступово збільшуючи час знаходження в дитсадку. Не запізнюйтесь, хоча б у перші дні забирайте дитину вчасно.
2. Не поспішайте відразу забрати дитину додому. Побудьте з дитиною на ігровому майданчику, разом подивіться, як гуляють діти, чим займаються, як спілкуються один з одним та вихователем.
3. Відводячи малюка до дитячого садка, дайте йому улюблену іграшку, сказавши при цьому: «Якщо ти захочеш, щоб я про тебе подумала, візьми і притисни її до себе. І я відразу про тебе подумаю». Ілюзія керування батьками дуже важлива для малюка. Вона знижує реакцію стресу на нову ситуацію. Нехай іграшка ходить із дитиною кожен день і знайомиться з іншими, розпитуйте, що з іграшкою сталося в дитячому садку. Хто з нею дружить, хто ображав, чи не було їй сумно. Таким чином ви багато дізнаєтеся про те, як ваша дитина звикає до садочка.
4. Пограйтесьоворить, допоможіть разом з дитиною знайти їй друзів і вирішіть проблеми дит з дитиною домашніми іграшками в дитячий садок, де якась з них буде самою дитиною. Поспостерігайте, що робить ця іграшка, що гини через неї, орієнтуючи гру на позитивні результати.
5. Не хвилюйтесь і не показуйте своє хвилювання дитині. Не забувайте надавати дитині емоційну підтримку і показувати значимість для вас її нового статусу.
6. Утримуйтесь від шумних масових вистав, аби зменшити емоційне навантаження.
7. Частіше говоріть дитині про свої почуття і проявляйте їх.
8. Завжди знаходьте час вислухати, що непокоїть вашу дитину, які у неї труднощі, чого вона досягла.
9. Створіть спокійний, безконфліктний клімат для дитини в сім'ї та оптимальний режим дня. Оберігайте нервову систему дитини!
10. Повідомте вихователів про особливі звички дитини, що вона любить, що ні, які має захоплення.
11. Придумайте ритуал «прощання» й зустрічайте дитину з посмішкою.
12. Дитина має відчувати повне розуміння між батьками та вихователями, тоді вона швидше звикає. Ніколи не з’ясовуйте відносин з вихователем (щоб не трапилось!) у присутності дитини.
13. Відвідувати дитячий садок дитині треба лише здоровою.
14. Найголовніше — почувайтеся компетентними батьками, тобто вірте, що з будь-якою складною ситуацією можна справитись, якщо її вирішувати, а не відкладати!
Головною умовою успішної адаптації дитини до дитячого садочка є єдність вимог до малюка в сім'ї та дитсадку.
Спрогнозувати адаптацію дитини до умов дошкільного навчального закладу допоможе наступна анкета.
Анкета для батьків
1. Чи легко розсмішити Вашу дитину?
2. Чи часто вона капризує? Не частіше, ніж 1-2 рази на тиждень?
3. Чи спокійно лягає спати?
4. Чи все їсть, чи не капризує під час годування?
5. Чи є у Вашої дитини друзі, які добре ставляться до неї, охоче граються?
6. Чи часто Ваша дитина виходить із себе?
7. Чи завжди треба приглядати за нею?
8. Чи не страждає Ваша дитина на енурез?
9. Чи немає у Вашої дитини шкідливих звичок?
9. Чи можна дитину залишити саму на недовгий час, знаючи, що, вона не розплачеться так, наче її покинули назавжди?
10. Чи добре малюк поводить себе з однолітками, чи не потребує від Вас підтримки?
11. Чи немає у Вашого малюка якихось незначних страхів?
Відповіді позитивного характеру на 7-12 запитань дають змогу прогнозувати успішну адаптацію дитини до умов дошкільного закладу.

Чи можна попередити хвороби, які часто супроводжують вступ у нове життя?

До вступу.
Загартовувати потрібно всіх дітей, а дітей, які збираються в дитячий садок, - особливо. Ходіння босоніж у приміщенні і по землі влітку в будь-яку погоду - найпростіший і ефективніший спосіб. Це зміцнює не лише імунну, але і нервову систему. Дуже корисні будь-які водні процедури (душ, ванна, озеро, море). Не забудьте про вітамінні комплекси для дітей і гомеопатичні препарати довготривалої дії для профілактики ГРЗ і грипу.

Після вступу.
Коли дитина приходить в дитячий садок, її чекає знайомство не лише з дітьми і дорослими, але і масою найрізноманітніших збудників хвороб. Якою б міцною не була імунна система дитини, це дуже велике навантаження. Тому рекомендується в перший місяць наслідувати наступні правила:

Перший тиждень перебування в дитячому садочку.
Маршрут "будинок - дитячий садок" повинен суворо дотримуватися. Не потрібно ходити в гості, запрошувати гостей до себе, відвідувати масові заходи. Такий строгий порядок допоможе імунній системі дитини познайомитися з усіма бактеріями в садочку і при цьому не захворіти. Порушення цього правила може призвести до сильних імунних збоїв, аж до пневмонії на першому тижні відвідування (незалежно від погоди).

Другий-третій тижні.
Для часто хворіючих дітей режим першого тижня краще продовжити і на цей період. Інші можуть почати гуляти поряд з будинком з добре знайомими дітьми.

Четвертий тиждень.
Можна відновити відвідування інших установ.


Які собливості харчування дитини під час адаптації до умов дитячого садка?
Не варто змінювати стереотип поведінки дитини, зокрема і звички харчування, в перші дні перебування в дошкільному навчальному закладі.

Не можна змушувати дитину їсти, якщо вона відмовляється, — це посилить негативне ставлення до нового оточення.

Слід підсолювати порцію дошкільника невеликою кількістю солі, якщо вдома дитина звикла до більш солоної їжі. Згодом кількість солі можна зменшити до загального рівня. Така поступова адаптація дитини до смакових особливостей їжі в дитячому садку триває два-три тижні.

На початку періоду адаптації батькам варто годувати дошкільника сніданком вдома, спокійно і без поспіху.

Нову для дитини страву варто вводити в раціон невеликими порціями. Ліпше покласти дитині меншу кількість їжі, а потім, за її бажанням, додати ще.

Слід пояснити дитині корисність нової страви, що допоможе перебороти її неофобію та сприятиме виникненню зацікавленості новою стравою:

* поінформувати дитину щодо складу страви, способу її приготування, смаку та користі для здоров'я;

* долучити дошкільника до розмови про страву чи її компоненти перед обідом;

* порадити батькам приготувати вдома нову страву відповідно до меню дитячого садка.

Дошкільника-новачка під час обіду можна посадити за стіл до дітей, які добре їдять. Уплив однолітків, роль наочного навчання та бажання наслідувати оточення позитивно впливатимуть на харчову поведінку дитини.

Кiлькiсть переглядiв: 1108

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.