Кожний з Вас, хто має дитину дошкільного віку з порушеннями зору, прагне щоб вона росла здоровою, гармонійно розвиненою, розумною, вихованою, добре навчалася в школі, виросла освіченою та успішною людиною. Усе це буде можливим тоді, коли у дитини нормально розвиватиметься насамперед зір. Зір стимулює у дитини руховудіяльність, мовлення, мислення і являється важливим фактором індивідуального психічного і фізичного розвитку. Фізичний розвиток має суттєве значення для сформування для особистості слабозорої дитини і в цьому велику роль відіграє ставлення до неї у сім’ї. Сумісні заняття батьків і дитини допомагають у подальшому сформувати у сина чи доньки важливі особистісні якості: сміливість, наполегливість, витримку, терпіння, цілеспрямованість. Різноманітні вправи, ігри, щоденне спілкування – це ті види діяльності, які потрібно забезпечити в сімейному вихованні. Батьки повинні знати, що стан здоров’я слабозорої дитини є передумовою її успіху в будь-якійдіяльності, повноцінний фізичний розвиток забезпечує загальну працездатність організму. Рухова діяльність сприяє розвитку всіх аналізаторів, активізує роботу органів чуття, прискорює розвиток мовлення, допомагає формуванню розумових дій. Дитина з порушеннями зору вправляється у пізнанні навколишнього світу, у неї розвиваються просторові уявлення, розширюється кругозір. Заняття фізичною культурою і спортом загартовують її волю, активізують емоційну сферу. Батьки повинні знати, що виховати дитину фізично здоровою, треба докласти значні зусилля.
З метою повноцінного фізичного розвитку дитини з порушеннями зору необхідно створити відповідні сприятливі умови вдома:
- тепла емоційна атмосфера;
- батькам не потрібно дратуватися через повільність (такі діти внаслідок тривожності боязкі, загальмовані, що виявляється у сповільненості моторики, психічних реакцій). Необхідно залучити їх до ігор, що розвивають рухи, вправність, спритність, швидкість реакції. З цією метою вдома:
- щоденно виконувати вправи ранкової гімнастики; під час прогулянок гратися в рухливі ігритакі, як «Кеглі», «Влучи у ворота», «Серсо», «Кільцекид», «Класи», гратися з дорослими у бадмінтон, «городки», настільний теніс тощо;
- кататися на велосипедах двоколісному, триколісному;
- учити плавати, ходити на лижах – старшим дітям кататися на санчатах з невисокої гірки, здійснювати прогулянки в ліс, парк (дитячий туризм).
- під час літньої відпустки проводьте з дитиною ігри, пов’язані з орієнтацією та зоровим контролем: баскетбол, волейбол, ігри з м’ячами.
Варто батькам також враховувати поради офтальмолога для дітей з порушеннями зору, зокрема:
- Вранці і ввечері проводити вправи для корекції зору. Взяти будь-який предмет (олівець, іграшку), водіть ним зліва-направо на рівні очей дитини на відстані 50 см.
- Під час прогулянки звернути увагу на нерухомі далекі й високо розміщені предмети і об’єкти. Дати дитині бінокль, щоб вона дивилася через нього.
Лікарі радять батькам не забувати про «аксіому очей, що полягає у:
- Все, що корисно для тіла, корисно і для очей.
- Вправи для тіла корисно діють і на очі, але очам ніколи не буває достатньо лише цих вправ – їм необхідні й власні.
- Вправи для очей зміцнюють і розвивають зір лише в тому випадку, коли виконувати їх систематично – по кілька разів упродовж дня.
- Втома очей – одна із ознак загальної втоми тіла.
Очі, як і будь-який орган, потребують перепочинку. Таким чином, правильний режим, повноцінне харчування, фізичне загартування – все це охороняє дитину від захворювання, дає їй щастя насолоджуватися красою навколишнього світу.
Міцне здоров’я дітей, живий характер, підготовка до життя в колективі буде доброю нагородою батькам за їх щоденну кропітку працю.
Коментарi